zsdabrowa.pl

zsdabrowa.pl

Zajecia plastyczne

Zajecia plastyczne

Zajecia plastyczne

Jeżeli mowa o kreatywnym podejściu do organizacji czasu naszego małego szkraba, to bez wątpienia rewelacyjnym rozwiązaniem powinno być bazowanie na zajęciach, które z jednej strony są zabawą dla pociecy, ale z drugiej strony, w jakich kładziony jest szczególny nacisk na to, aby rozwijać maluszka. I tak plastyka w rozwoju dziecka jest jedną z takich charakterystycznych dziedzin, w jaką naprawdę warto solidnie zainwestować i to jak najwcześniej. Jeżeli dziecko nawet pozornie bazgroli na kartce papieru, rysując tylko sobie samemu znane przedstawienia, jest większe prawdopodobieństwo, że szybciej sięgnie po zeszyt i długopis i ładniej będzie pisało. Kolejny aspekt to to, ażeby plastyka w rozwoju dziecka pokazywała maluszkowi, że są zajęcia wciągające po same uszy, ale takie, które przede wszystkim odciągają od gadżeciarstwa w postaci komputera, tabletu, komórki- tego wszystkiego, w czym maluch potrafi siedzieć całymi godzinami.

Zajecia plastyczne

Plastyczne zajęcia utarło się, że są typowymi formami zabaw dodatkowych, ale z nakierunkowaniem na dziewczynki. Nic bardziej mylnego. Również chłopcom specjaliści zalecają ten wariant zajęć po to, aby ćwiczyli rękę, aby poprawiali swe zdolności nie tyle plastyczne, ale przede wszystkim manualne. Co więcej, nie zapominajmy, że taka aktywność w dużym stopniu wycisza oraz jest formą ekspresji.

Nigdy nic nie wiadomo, a może akurat w przyszłości ta pozorna zabawa stanie się dla naszego brzdąca podstawą do zajęć zawodowych, pracy, kierunku studiów czy chociażby hobby rozwijanego przez całe życie. Jest to forma samorealizacji dziecka, które może na kartce białego papieru przedstawiać dokładnie co tylko chce. Jest to kształtowanie charakteru, osobowości, a co za tym idzie szybszego przyswojenia zdolności logicznego myślenia. Dziecko, które edukuje się w stronę plastyczną może być też dużo bardziej spokojne niż szkrab, który jedyne z czym ma ciągły kontakt jako forma zabawa to wzbudzające agresję gry komputerowe.

Plastyka, malowanie kredą, farbkami, ciapanie się w plastelinie czy robienie ludzików z masy solnej to wszystko sprzyja kreatywności, pomysłowości, nowym ideom. Dziecko przejmuje inicjatywę, co przyda mu się w życiu zawodowym a nawet już na etapie szkolnym. Jeżeli my sami nie mamy sposobności, aby uczyć dziecko zajęć plastycznych, możemy zapisać maluszka na tego typu ćwiczenia na przykład do domu kultury, gdzie takie formy plastyki są z reguły darmowe a nawet jeżeli odpłatne, to kosztują niewiele. Oczywiście dla zdolnych i utalentowanych zaleca się lekcje z indywidualnym instruktorem rysunku, ale to są już korepetycje prywatne, czyli wychodzą w ogólnym rozrachunku znacznie więcej.

Artykuł dzięki: